تبلیغات
شیمی سال اول متوسطه - آلودگی آب
چهارشنبه 25 آبان 1390

آلودگی آب

   نوشته شده توسط: محمد پاینده پیمان    

آلودگی آب مشکل بزرگی است. به طوری که نتایج پژوهش پیرامون آن از صدها بلکه هزاران مقاله ، مجله و کتاب تجاوز می پردازند.به نظر شما چه کسانی مشکل آلودگی‌ آب را به وجود می‌ آورند .چه کسانی بهای تمیز کردن آب را خواهند پرداخت؟

تعریف آلودگی‌ آب

در سال 1969 برای آلودگی آب تعریفی ارائه داد : آلودگی‌ عبارت است از افزایش مقدار هر معرف اعم از شیمیایی ، فیزیکی یا بیولوژیکی که موجب تغییر خواص و نقش اساسی آن در مصارف ویژه اش شود.

 

خواص آب

خواص آب شامل خصوصیات فیزیکی ، شیمیایی و بیولوژیکی می باشد :

 

الف) خصوصیات فیزیکی آب

-    آب آشامیدنی باید بی رنگ ، زلال و شفاف باشد. تیره بودن آب به دلیل معلق بودن مواد غیر ضروری مانند ماسه ریز ، رس ، جلبک و موجودات زنده در آن است و باعث تیرگی می شوند.

-    آب آشامیدنی نباید بو و طعم نامطلوبی داشته باشد. بو و طعم آب مربوط به املاح معدنی و یا مواد آلی موجود در آن است.

-    PH آب باید حدود 7 باشد وجود گازهایی از قبیل هیدروژن ، سولفور و انیدرید کربنیک در آب ایجاد اسیدیته نموده و PH آب را پایین می‌ آورد و در نتیجه باعث زنگ زدگی و خوردگی لوله ها می شود.

 

ب) خصوصیات شیمیایی آب

آب آشامیدنی همیشه مقداری املاح در آن وجود دارد و هیچگاه خالص نیست. وجود املاح در آب تا حدود معینی مجاز و قابل قبول است و بیش از آن بر سلامت انسان تأثیر می گذارد. این املاح عبارتند از انواع بیکربنات ها (کلسیم و منیزیم و کلرورهام مقدار این املاح اگر از حد معین در آب باشد ، ایجاد سختی می نماید که به آن آب سخت می گویند. یکی از مشخصات آب سخت آن سات که صابون در آن کف نمی کند. اگر آب حاوی بیکربنات کلسیم و منیزیم باشد با جوشاندن آب این مواد در جدار ظرف رسوب می کنند.

 

ج) خصوصیات بیولوژیکی آب

آب محیط مناسبی برای فعالیت و رشد و نمو بعضی از موجودات از قبیل باکتری ها ، قارچ ها، تک یاخته ای ها ، مخمرها و کپک ها می باشد. رشد و نمو این موجودات در آب موجب تغییرات فیزیکی و شیمیایی آب شده و آن را از نظر بهداشتی ناسالم می کند. آلوده شدن آب ، موجب بیماری های جدی حتی همه گیر می شود.

 


عوامل آلوده کننده آب

آب یکی از مهمترین و بنیادی ترین عامل حیات موجودات زنده است از این نظر جلوگیری از آلودگی آب نیز به همان نسبت مهم و مورد توجه می باشد عوامل آلوده کننده آب بسیار گوناگون اند و می‌توانند هم منابع آبهای زیرزمینی و هم آبهای سطحی را آلوده کنند.

 

عوامل آلوده کننده آبهای زیرزمینی :

   ·    کانیهای موجود در معادن سطحی که در اثر تغییر و تبدیل به عامل آلوده کننده مبدل می شود. مثلا آب جاری سطحی (حاصل از باران و ) هنگام عبور از معادن زغال سنگ ، دی سولفید آهن «II» (پیریت) همراه با زغال سنگ را در خود حل کرده و سپس در اثر واکنش ، هوا آن را به اسید سولفوریک تبدیل می کند. اسید حاصل ضمن عبور از لایه های مختلف مخازن زیرزمینی ، موجب آلوده شدن آن می شود.

   ·    جمع شدن فاضلابهای شهری به ویژه اگر در یک حوزه آهکی و یا شنی وارد شوند از ان که در معرض باکتریها قرار گیرند و تجزیه شوند ، مستقیما و به راحتی به مخازن زیرزمینی نفوذ پیدا کرده و موجب آلوده شدن آنها می شود.

   ·    ضایعات رادیواکتیوی : یکی از عوامل آلوده کننده مه ممنابع آبی زیرزمینی است که امروز یکی از راه های رفع آنها ه در حقیقت مشکل بزرگی برای صاحبان تکنولوژی هسته ای نیز به شمار می رود دفن آنها در زیرزمین است علاوه بر دفن ضایعات رادیواکتیو در زیرزمین ، همه انفجارهای هسته ای زیرزمینی نیز موجب آلوده شدن آبهای زیرزمینی می شود.

 

عوامل آلوده کننده آبهای سطحی :

                 ·         آلوده کننده های صنعتی :

بسیاری از ضایعات صنعتی به آبزیان زیان های جدی می رسانند. این ضایعات برای خنثی شدن مقدار زیادی از اکسیژن محلول در آب را به مصرف رسانیده و موجب کاهش اکسیژن مورد نیاز برای آبزیان می شود و تهدید به مرگ می کنند. از طرف دیگر بسیاری از خود این ضایعات سمی بوده و موجب مسمومیت آبزیان می شوند مانند فلزات سنگین ، جیوه ، سرب ، مس و غیره.

وارد شدن ترکیبات فسفردار و نیتروژن دار در آب موجب رشد جلبک هایی می شود که ضمن ایجاد بو و مزه غیر طبیعی آب ، اکسیژن آب را مصرف کرده و باعث کاهش میزان آن و بروز صدمات و تلفات آبزیان می شود.

 

فاضلاب خانگی :

کلیه پاک کننده ها که وارد آب های سطحی می شوند ترکیباتی را در آبها وارد می کنند که اگر خنثی نشوند و یا توسط میکرو اورگانیسم ها تجزیه و تخریب نشوند به صورت سمی مهلک زیان بسیاری برای آبزیان به بار می‌ آورند.

حشره کشها ، سموم دفع آفات نباتی و کودهای شیمیایی : که از ضروریات توسعه کشاورزی است ناخواسته موجب آلودگی آبهای سطحی می شوند. مانند ددت DDT   را نام برد.

 

طبقه بندی آبهای آلوده

آبهای آلوده ای که پس از تصفیه دوباره می ‌توان استفاده کرد :

1-  آبهای آلوده ای که در کارخانجات و مراکز صنعتی تولید شده ، به شدت سمی هستند و نمی توان برای مصارف خانگی استفاده کرد و برای برگشت دوباره به محیط زیست باید به صورت دقیق تصفیه شوند.

2-     آبهایی که مصارف خاصی داشته ، قابل استفاده مجدد نمی‌ باشند. مانند آبهای صنایع نوشابه سازی.

 

فاضلاب های صنعتی

فاضلاب های صنعتی ، فاضلابهایی هستند که از صنایع مختلف حاصل می شوند و نسبت به نوع صنایع ، ترکیبات شیمیایی مختلفی دارند و وقتی وارد دریاها می شوند ، باعث آلودگی آب و مرگ آبزیان می‌ گردند.

 

مواد شیمیایی موجود در فاضلابهای صنعتی

بسته به نوع کارخانه ها و محصول تولیدی آنها ، ترکیبات شیمیایی و درصد آنها در پسابهای صنعتی متفاوت است. اما از مهمترین این ترکیبات می ‌توان به آرسنیک ، سرب ، کادمیم و جیوه اشاره کرد. این مواد از طریق پساب کارخانجات تهیه کاغذ ، پلاستیک ، مواد دفع آفات نباتی ، استخراج معادن وارد آب های جاری و محیط زیست می شود.

از مهمترین فجایع آلودگی با جیوه به فاجعه آلودگی آب رودخانه میناماتا در ژاپن با ترکیبات ارگانومرکوریک که به عنوان کاتالیزور در کارخانه پلاستیک سازی استفاده می شود. می ‌توان اشاره کرد که طی آن مردم اطراف رودخانه به مرض اسرار آمیزی مبتلا شدند که ناشی زا وجود جیوه فراوان در بدن آنها بود و هزاران نوزاد ناقص الخلقه و فوت تعدادی از مردم ، نتیجه آلودگی آب یا پساب این کارخانه بود.

 

فاضلاب های کشاورزی

در این فاضلاب ها ، سموم کشاورزی مانند هیدرو کربنهای هالوژنه ، DDT  ، آلودین ، ترکیبات فسفردار نظیر پاراتیون وجود دارد. مخصوصاً ترکیبات هالوژنه بسیار خطرناک هستند و هنگامی که توأم با آب کشاورزی در لایه های زمین نفوذ نمایند یا به بیرون از محیط کشاورزی هدایت شوند ، باعث ایجاد فاضلاب های کشاورزی فوق العاده خطرناک می شوند.

 

فاضلاب های شهری

این فاضلاب ها از مصرف خانگی آب حاصل می شود. در این پسابها انواع موجودات ریز ، میکروبها و ویروس ها و چند نوع مواد شیمیایی معین وجود دارد که عمده ترین آن آمونیاک و نیز مقداری اوره می باشد. این فاضلابها باید از مسیر های سربسته به محل تصفیه هدایت گردند. جهت خنثی سازی محیط قلیایی این فاضلابها که محیط مناسب برای رشد و نمو میکروبهاست ، از کلر استفاده می شود.

 

انواع آلاینده های موجود در فاضلاب های شهری

آلاینده بیولوژیکی :

از دفع پسابهای بیمارستانی و مراکز بهداشتی شهری ناشی می شود.

 

آلاینده های شیمیایی :

بیشتر آلاینده های شیمیایی از دفع پسابهای خانگی شامل مصرف شوینده هاست که روز به روز مصرف آنها بیشتر می شود. این آلاینده ها به علت وجود عامل حلقوی در ساختمان مولکول شوینده (ABS) ، غیر قابل تجزیه بیولوژیکی در تصفیه خانه ها هستند.

 

فرمول عمومی : (LABS) : linear Alkgl Benzo Sulturic acid = RR / (C6M5) SO3H

 

امروزه در کشور ژاپن و آمریکا ، شوینده حلقوی را تبدیل به خطی نموده اند که قابل تجزیه بیولوژیکی در تصفیه خانه ها است. ولی در اکثر کشورها به علت ارزان بودن    (LABS) هنوز هم از این ماده در صنعت شوینده ها استفاده می شود.

 

سایر آلوده کننده ها :

مواد جامد و رسوبات ، مواد رادیواکتیو ، مواد نفتی و آلوده کننده های حرارتی مثل نیروگاهها.

 

آلودگی آب در جهان

حدود 69 % آب مصرفی جهان ، صرف کشاورزی و عموماً آبیاری می شود. 23 % به مصرف صنایع می رسد و مصارف خانگی تنها حدود 8 % را شامل می شود. در کشورهای توسعه یافته ، کشاورزی و صنایع ، بیشترین مصرف آب را داشته ، بالاترین نقش را در آلودگی آب ها دارد.

 

پروژه GEMS

نزدیک به سه دهه است که سازمان بهداشت جهانی و برنامه محیط زیست سازمان ملل ، تحت پروژه ای به نام GEMS  (سیستم مراقبت زیست محیطی از جهان) ، کیفیت محیط زیست را از نظر اندازه گیری کیفیت هوا ، آب ، آلودگی مواد غذایی و شاخصهای بیولوژیکی مورد مراقبت قرار می دهند. برای جمع آوری اطلاعات در مورد کیفیت آب بیش از 50 پارامتر انتخاب شده است که مهمترین آنها عبارتند از :

DO  (اکسیژن محلول) ،  BOD  (اکسیژن مورد نیاز واکنش های بیو شیمیایی) ، COD  (اکسیژن مورد نیاز واکنش های شیمیایی) ، میزان کلروفرمها و نیتراتها و فلزات سنگین می باشد.

 

تصفیه آب و فاضلاب ها

آب و فاضلاب ها برای استفاده و برای برگشت به محیط یا استفاده مجدد نیاز به تصفیه دارند. روشهای مختلفی برای تصفیه آبها و فاضلاب ها وجود دارد که بسته به مصارف آب و نوع آلودگی از این روش ها استفاده می شود. عمده ترین روش های تصفیه آب عبارت اند از :

1-     تصفیه مکانیکی آب

2-     تصفیه شیمیایی آب

3-     تصفیه آب به روش اسمز معکوس

4-     تصفیه بیو شیمیایی آب

5-     فیلتراسیون آب

Niki
پنجشنبه 16 آذر 1396 11:40 ب.ظ
What's up it's me, I am also visiting this website regularly, this
web page is in fact pleasant and the people are genuinely sharing good thoughts.
What causes pain in the back of the heel?
دوشنبه 27 شهریور 1396 02:11 ق.ظ
Good day! I simply want to offer you a huge thumbs up for your great info you have got here on this post.
I will be coming back to your web site for
more soon.
http://carlenamccrossin.blogas.lt
سه شنبه 17 مرداد 1396 09:20 ق.ظ
Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.

Look advanced to far added agreeable from you!
By the way, how can we communicate?
http://muigallagos.jimdo.com
یکشنبه 15 مرداد 1396 08:19 ق.ظ
You need to take part in a contest for one of the finest websites on the net.
I am going to highly recommend this web site!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر